Ratusz w Zamościu

Ratusz w Zamościu

Zamość jest miastem w województwie lubelskim, które bez wątpienia warto odwiedzić. Przepiękne zabytki, ciekawe wydarzenia oraz fantastyczna baza noclegowa w połączeniu dają naprawdę atrakcyjną miejscowość wartą naszej uwagi.

Jedną z atrakcji, których nie możemy w tym mieście ominąć jest z pewnością ratusz Zamościa. Ratusz ten jest w posiadaniu wachlarzowych schodów, a także bardzo wysokiej bo aż 52metrowej wieży zegarowej. Powstał on w 1591 roku, a większych zmian w jego wyglądzie dokonano dopiero w połowie XVII wieku. Został on wtedy podwyższony oraz rozbudowany. Ozdobiono go także dość znacznie w stylu manierystycznym. Od zachodniej strony oddzielono go wówczas od kamienic ulicą, która znajduje się tam do dzisiaj i nosi nazwę Ratuszowej. Końcem XVII wieku dobudowano mu dwuskrzydłowe, wachlarzowe schody oraz dodano niewielki odwach. W trakcie zaborów, został wykorzystany w większości do celów wojskowych, a przebudowany był, jak większość budynków wtedy, w stylu klasycystycznym. W okresie międzywojennym jednak postarano się o przywrócenie jego manierystyczno-barokowego wyglądu. Przy wejściu natrafimy na dwie tarcze oraz tablicę, która powstała na pamiątkę wpisania zamojskiego Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1992 roku. Każdego dnia w południe odgrywany jest tutaj hymn zamojski. Ratusz w Zamościu to miejsce, którego nie możemy ominąć będąc w tym mieście. Zawierający pamiątki po kilku stylach architektonicznych z pewnością zachwyci niejednego miłośnika architektury.

Będąc tutaj warto poświęcić temu miastu więcej niż jeden dzień. Baza noclegowa Zamościa jest na tyle ciekawa, że każdy z nas na pewno znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie [patrz➤Meteor]. Noclegi Zamościa to ośrodki agroturystyczne, pokoje gościnne, kwatery pracownicze, hotele, a nawet luksusowe apartamenty. Wszystko to w dobrych cenach, co jest dodatkowym atutem miasta.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>