Sposób na interesujące wakacje w Polsce: Góry Sowie

Sposób na interesujące wakacje w Polsce: Góry Sowie

Góry Sowie to część Sudetów Środkowych. Pasmo to znajduje się na obszarze województwa dolnośląskiego i zajmuje prawie 200 km2 jego powierzchni. Sąsiadują między innymi z Górami Wałbrzyskimi, Górami Bardzkimi, a także z Górami Kamiennymi. Góry Sowie to pasmo dziewiczej przyrody, wśród której można napotkać na małe drapieżniki. Każda pora roku jest dobra na wizytę w Górach Sowich – przyroda, zgodnie z istotą poszczególnych miesięcy, zmienia swoje ubarwienie, zaskakując przyjezdnych swą hipnotyzującą urodą.

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich (1015 m n.p.m.). Jest zaliczana do Korony Gór Polski. Znajduje się w dorzeczu Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej. Zimą jej zbocza są istnym rajem dla amatorów „białego szaleństwa” – narciarze mają do swej dyspozycji wyciąg narciarski i oświetlone trasy zjazdowe, a osoby początkujące mogą skorzystać z lekcji oferowanych przez szkółkę narciarską. Wielka Sowa to znakomity punkt widokowy, z którego szczytu rozpościera się panorama okolicy. Widoczność „ulepsza” niesamowita wieża widokowa, wysoka na 25 m. Wieża ta pierwotnie została postawiona w XIX wieku, jednakże niedoskonałość konstrukcji doprowadziła do jej częściowego zawalenia, a w konsekwencji – do wyburzenia. Z początkiem XX wieku zbudowano tutaj betonową wieżę, która miała głosić chwałę kanclerza Otto von Bismarcka. Detale wnętrza nawiązywały do kanclerza – stanęło jego popiersie. Wstęp na wieżę był płatny, a porządku i bezpieczeństwa budowli do lat 30-tych XX wieku pilnował strażnik zwany Vater Spitzer. 

Z niewiadomych przyczyn Góry Sowie upodobał sobie Adolf Hitler. Jedna z jego głównych kwater miała powstać na Zamku Książ, który mieści się w Wałbrzychu. Jednakże w Górach Sowich powstawał kompleks Riese („Olbrzym”.) Było to największe przedsięwzięcie górniczo – budownicze na miarę tamtych czasów, którego zresztą przeznaczenia nie odkryto do tej pory. Efekty niewolniczej i katorżniczej pracy jeńców wojennych są zaskakujące. Obecnie Riese to miejsce poszukiwaczy przygód, eksploratorów, odkrywców. Bezustannie trwają poszukiwania nowych wejść do kompleksu. Pikanterii dodało wskazanie miejsca ukrycia „Złotego Pociągu”, który zaginął podczas przewożenia złota III Rzeszy na trasie pomiędzy Wałbrzychem a Wrocławiem. Baza noclegowa () zaczęła pękać w szwach od natłoku turystów, ale w mniej znanych miejscowościach znajdziemy noclegi bez wcześniejszej rezerwacji. Góry Sowie gwarantują wypoczynek w ciszy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>