Walory przyrodnicze Podlasia

Walory przyrodnicze Podlasia

Podlasie, położone w północno-wschodniej Polsce, to jeden z najciekawszych regionów kraju, cechujący się szczególnymi walorami przyrodniczymi. Znajdują się tu majestatyczne puszcze, liczne tereny podmokłe i torfowiska, mnóstwo jezior, rzek i kanałów, oraz wiele gatunków ciekawych roślin i zwierząt. Dla ich ochrony utworzono tu szereg parków i rezerwatów. W okolicznych miasteczkach i wsiach powstała niezła baza noclegowa, która przyciąga amatorów wędrówek, kajakarstwa, jazdy na rowerze, oraz sportów wodnych.

Najbardziej znany obszar Podlasia to zapewne Puszcza Białowieska, w której mieści się Park Narodowy znany ze stad żubrów. Te majestatyczne zwierzęta, które niegdyś prawie wyginęły, obecnie dzięki działalności człowieka powróciły na swoje tradycyjne pastwiska i stopniowo zwiększają swoją liczebność. Specjalnie dla zwiedzających utworzono tu rezerwat pokazowy, w którym można obejrzeć te ssaki w sporych zagrodach, w ich naturalnym środowisku. Żyją tu także typowe dla polskich lasów dziki, jelenie, sarny, łosie, a nawet rysie i wilki. Wytyczono szereg tras turystycznych.

Kolejnym ciekawym rezerwatem okazuje się Wigierski Park Narodowy, firmowany przez sympatyczne bobry. Tutaj z kolei ochroną objęto liczne jeziora, odcinek rzeki Hańczy, oraz otaczające je lasy, bagna i torfowiska. Na terenie rezerwatu znajdują się bardzo różnorodne ekosystemy zarówno wodne, jak i nadbrzeżne. Mimo częściowych ograniczeń i zakazu użytkowania silników spalinowych na wodzie, spory obszar otwarto dla zwiedzających, którzy mogą tu spacerować, wędkować, oraz uprawiać sporty wodne, korzystając z rozwiniętej infrastruktury rekreacyjnej.

Następnym terenem podlaskim o sporych walorach przyrodniczych okazuje się Biebrzański Park Narodowy, który słynie ze sporej grupy łosi. Podstawową jego atrakcję stanowi bogata populacja ptaków, których żyje tu ponad 250 gatunków. Rozległe tereny podmokłe zapewniają znakomite warunki między innymi batalionom, żurawiom, rybitwom oraz sowom błotnym, oraz licznym gatunkom rzadkich roślin. Jest to bardzo popularne miejsce, szczególnym zainteresowaniem cieszą się noclegi dla pasjonatów turystyki pieszej {wątek noclegów: } – tereny te sprzyjają tego typu hobby. Podlasie to region o bogatych walorach przyrodniczych, chronionych w kilku parkach narodowych. Zjeżdżają się tu na wypoczynek zarówno amatorzy turystyki pieszej i rowerowej, zwolennicy sportów wodnych, jak i miłośnicy ornitologii.


One thought on “Walory przyrodnicze Podlasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>