Zabytki w Piwnicznej-Zdroju

Zabytki w Piwnicznej-Zdroju

Zamierzacie zarezerwować noclegi w Piwnicznej-Zdrój? Jest to doskonała wiadomość, ponieważ znajdziecie tutaj całą masę ciekawych miejsc, które są wartościowe ze względu na swoją bogatą, a także niesamowicie długą historię.

Zacznijmy od tego, że tutejsza baza noclegowa jest niezwykle rozbudowana, chociażby ze względu na walory uzdrowiskowe miejscowości. Rezerwacji miejsc do spania możemy dokonać przez internet – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: „Piwniczna Zdrój”.

Ze względu na źródła kwaśnych wód, które uznane są za lecznicze, w Piwnicznej-Zdroju nie brakuje kuracjuszy. W tej miejscowości, znajdującej się w województwie małopolskim, znajdziemy również wiele zabytków. Wśród nich wymienia się zarówno zabytki sakralne, jak i takie, które raczej mają charakter kulturowy. W pierwszej kolejności możemy wymienić kościół neobarokowy, który został wybudowany pod koniec dziewiętnastego wieku. Wyróżnia się on zarówno ciekawą architekturą na zewnątrz, jak i niesamowicie bogatym wnętrzem.

Jeśli jeszcze bardziej chcemy się zapoznać z pewną historią związaną z Piwniczną-Zdrój, a dokładniej z pewną grupą jej mieszkańców, warto wybrać się na kirkut. Jest to nic innego, jak żydowski cmentarz, który niestety w tej miejscowości nie zachował się w dobrym stanie. Jeszcze przed wojną zamieszkiwało tutaj około 200 Żydów. Po nich został już jedynie zniszczony cmentarz.

Jadąc pociągiem przez Piwniczną-Zdrój, mamy okazję zobaczyć ciekawy budynek, w którym urzęduje dróżnik. Budynek ten został wzniesiony na samym początku XX wieku. Jednocześnie można powiedzieć, że wyróżnia się połączeniem drewna wraz z cegłą. Taki mur budowano na styl pruski. Natomiast na dachu znajduje się karpiówka. Kiedyś ten nieduży, ale bardzo ładny obiekt pełnił funkcję małej stacji kolejowej.

Zwiedzając jeszcze dokładniej Piwniczną-Zdrój, mamy okazję zobaczyć zabytkową studnię, która została wykopana oraz wymurowana w XVII wieku. Jej rekonstrukcja odbyła się na początku XX wieku. Jednocześnie można powiedzieć, że funkcją studni było zarówno zasilanie mieszkańców w wodę pitną, jak i gaszenie pożarów przy pomocy wydobywanej wody z jej głębi.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>