Zwiedzanie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej

Zwiedzanie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej

Częstochowa to popularne miejsce kultu Matki Boskiej, od lat to najpopularniejsze miejsce pielgrzymek. Znajduje się tu kilka zabytków sakralnych, ale nie tylko jest tu wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. W Częstochowie powstała infrastruktura noclegowa w Częstochowie, która składa się z hoteli, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i wielu innych. Wycieczki po Częstochowie, często łączone są ze zwiedzaniem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ze względu na to, że właśnie tu znajduje się początek wielu szlaków turystycznych.

W Częstochowie rozpoczyna swój bieg Szlak Orlich Gniazd. Biegnie on przez całą Wyżynę Krakowsko-Częstochowską przez najważniejsze historyczne miejsca. Poczynając od Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze, podążając dalej do Zamku w Olsztynie, Rezerwatu „Ostrężnik”, Zamku w Mirowie, Bobolicach, do Zamku „Bąkowiec”, dalej do Grodu na Górze Birów w Podzamczu, Pałacu w Pilicy, Zamku Pilcza i Rezerwatu Smoleń, do Zamku w Bydlinie, Rabsztynie, Ojcowie, w Korzkwi, koniec szlaku znajduje się w Krakowie na Wawelu. Szlak jest dość długi – zwiedzanie, można podzielić na kilka dni, aby na spokojnie móc zwiedzić wszystkie historyczne obiekty.

Od Częstochowy zaczyna się także Szlak Jury Wieluńskiej, prowadzi przez tereny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, łącząc Częstochowę i Wieluń. Na trasie możemy zwiedzić następujące obiekty: kościół i Klasztor Reformatów w Wieluniu, mury obronne w Wieluniu, Zamek w Wieluniu, Romańsko-Barokowy kościół parafialny w Rudzie oraz XVIII-wieczny dwór. Kolejną ciekawą trasą jest Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Składa się on z 36 obiektów, które są ściśle związane między innymi z kolejnictwem, górnictwem, hutnictwem, energetyką oraz przemysłem spożywczym. Jest to szlak samochodowy, który swój początek ma w Częstochowie, biegnie przez Katowice i Bielsko-Białą, kończąc się w Żywcu.

Przy okazji pielgrzymki, czy wizyty na Jasnej Górze, warto wydłużyć swój wyjazd, zarezerwować nocleg na dłużej i skorzystać z możliwości zwiedzenia okolicy, dzięki istniejącym tu szlakom mamy doskonałą możliwość przebycia całej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, odwiedzając jej najważniejsze zabytki i miejsca ściśle związane z kulturą, przemysłem i dziedzictwem województwa śląskiego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>